Słynny lobbista Jack Abramoff oskarżony przez SEC o oszustwo Bitcoinów.

Health

Według raportu Anti-Money Laundering (Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy) z IV kwartału 2019 roku, całkowita kwota środków straconych na skutek oszustw i kradzieży wynosi 4,1 mld dolarów. Brak świadomości wśród ludzi i brak odpowiednich regulacji prawnych sprawia, że przemysł kryptograficzny ma trudności z pozbyciem się tych przestępców, którzy dręczą branżę od lat.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) aktywnie czuwa nad przemysłem kryptograficznym, aby interweniować w takich scenariuszach. Ostatnio Jack Abramoff, założyciel AML Bitcoin i zhańbiony lobbysta waszyngtoński z administracji byłego prezydenta George’a W. Busha, został oskarżony o przeprowadzenie nieuczciwej oferty.

W dniu 25 czerwca KPWiG postawiła zarzut emitentowi AML Bitcoin Code, śledząc sprawę karną z San Fransico z dnia 22 czerwca.

Zgodnie ze skargami, Rowland Marcus Andrade dokonywał nielegalnej sprzedaży żetonów za pośrednictwem swojej firmy z siedzibą w Nevadzie, zwanej fundacją NAC. Fundacja ta rzekomo zebrała ponad 5,6 mln dolarów w ICO dla AML Bitcoin od sierpnia 2017 roku i przez cały rok 2018, w czasie gdy ICO wykazywała tendencje.

Oskarżenia złożone w San Francisco 22 czerwca wspominają o „Co-Schemerze“, nie podając żadnych nazwisk. Jednak ostatnie oskarżenia wniesione przez SEC ujawniają, że osoba, o której mowa, to nic innego, jak cieszący się złą sławą lobbysta Jack Abramoff, który wcześniej stanął przed problemem korupcji w więzieniu.

SEC oskarża Abramoffa o pomoc Andrade’owi w jego wysiłkach na rzecz promocji ICO, które okazały się być oszustwem. Poza oszukiwaniem inwestorów i okłamywaniem ich o technicznych aspektach AML Bitcoin, Andrade rzekomo wykorzystał również miliony dolarów z funduszy inwestorów na osobiste wydatki, takie jak jego własny dom.

Część akt SEC jest czytana:

„NAC i Andrade fałszywie twierdzili, że wiele agencji rządowych negocjowało wykorzystanie AML BitCoin, a Abramoff i Andrade fałszywie twierdzili, że byli na skraju reklamy AML BitCoin podczas Super Bowl, starając się wzbudzić zainteresowanie ofertą, mimo że NAC nie było stać na pokrycie kosztów reklamy“.

Jeszcze w 2019 r. SEC opublikowała również ramy dla firm kryptograficznych, aby pomóc w ustaleniu, czy żeton powinien być uznawany za zabezpieczenie, czy też nie. Organ regulacyjny nałożył również na NAC obowiązek ignorowania jego wytycznych.

„Twierdzimy, że oskarżeni ci wielokrotnie wprowadzali inwestorów w błąd, finansując nieistniejącą technologię, fałszywie twierdząc, że technologia ta sprawiłaby, że transakcje dotyczące aktywów cyfrowych byłyby bezpieczniejsze“, powiedziała Kristina Littman, szefowa działu ds. cyberprzestępczości w SEC.

Zgodność z przepisami w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy?

Reklamy AML Bitcoin były oparte na tym, że jest zgodny z przepisami wraz z zapewnieniem wsparcia w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy. Ironia polega na tym, że zarzuty przeciwko AML Bitcoin w San Francisco obejmują jedną liczbę przypadków prania brudnych pieniędzy i jedną liczbę oszustw internetowych, przy czym w obu przypadkach chodzi o 20 lat więzienia.

Jak dotąd, prokurator David Anderson ujawnił, że 61-letni Abramoff z Silver Spring w Maryland przyznał się do winy w sprawie AML Bitcoin i grozi mu do pięciu lat więzienia.